+ 48 530 756 334

Elementarne zasady bezpieczeństwa na spływach kajakowych
autor: Jacek Starzyński

Kajakarstwo jest wyjątkowo przyjemnym sposobem obcowania z naturą. Jest też bardzo bezpieczne, pod warunkiem, że postępujesz rozsądnie, przestrzegając kilku podstawowych zasad:

1. Zawsze licz się z możliwością wywrotki kajaka.

 • Każda nie umiejąca pływać osoba, która wsiada do kajaka, podejmuje ryzyko. Można je zmniejszyć zakładając kamizelkę ratunkową. Jeżeli wozisz w kajaku dzieci, to pamiętaj, że w razie wypadku jedna osoba dorosła będzie w stanie ratować tylko jedno dziecko.
 • Osoby potrafiące pływać powinny liczyć się z ograniczeniem swoich możliwości przez ubranie, szybki prąd na rzece, falę na jeziorze lub morzu i niską temperaturę wody. Dlatego w trudnych warunkach należy zakładać kamizelkę asekuracyjną, a na morzu – ratunkową.
 • Nigdy nie pływaj samotnie. Zawsze powinien być koło Ciebie ktoś, kto pomoże Ci w razie wypadku.
 • Nigdy nie pływaj w nocy. Udzielenie pomocy w ciemności jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
 • Nigdy nie wsiadaj do kajaka po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. One spowalniają Twoje reakcje
  i ograniczają rozsądek. Alkohol nie rozgrzewa ale przyspiesza utratę ciepła.
 • Wypadki są nieoczekiwane. W krytycznych sytuacjach nie ma czasu na demokrację i dlatego każda grupa powinna wybrać osobę, która w razie wątpliwości podejmie szybką decyzję. Takim decyzjom należy się bezwzględnie podporządkować.

2. Woda jest potencjalnie groźnym i zdradliwym żywiołem.

 • Przed spływem dowiedz się jak najwięcej o trasie, którą chcesz przepłynąć. Pamiętaj, że największym niebezpieczeństwem są spiętrzenia wody: powinieneś wiedzieć, czy i gdzie znajdują się sztuczne progi, tamy, młyny – zachowaj tam szczególną ostrożność. Spływająca woda tworzy poniżej spiętrzenia poziome zawirowanie stanowiące pułapkę dla osoby, która się w nim znajdzie. Nie należy próbować przepływać takich miejsc, bo konsekwencje wywrotki są tam dużo poważniejsze niż gdzie indziej.
 • Pamiętaj, że rzeki są szczególnie groźne przy wezbranej wodzie: pływanie przy stanach powodziowych jest zawsze i wszędzie niebezpieczne.
 • Przed wypływaniem na otwarte akweny (duże jeziora, morze, itp) zawsze trzeba sprawdzić warunki pogodowe. Wybieraj taki akwen, na którym sobie poradzisz w danych warunkach hydro i meteo, na dostępnym sprzęcie.
 • Wody górskie i morze stwarzają szczególne zagrożenia. Jeżeli chcesz po nich pływać, to powinieneś zdobyć odpowiednie umiejętności i zaopatrzyć się we właściwy sprzęt.

3. Kajak to mała łódka.

 • Zwracaj uwagę na większe jednostki pływające i zawsze ustępuj im z drogi – jesteś najmniejszy i najbardziej zwrotny. Zachowuj zawsze duży odstęp od statków, barek, promów.

4. Odpowiedni sprzęt jest koniecznym warunkiem bezpieczeństwa.

 • <Twój kajak powinien być niezatapialny.
 • Zawsze miej pod ręką (a najlepiej na sobie) kamizelkę asekuracyjną (na dużych akwenach – ratunkową).
 • Pamiętaj o odpowiednim ubraniu: zwłaszcza przy złej pogodzie i w zimnej wodzie właściwe ubranie może uratować życie. Ubranie nie może krepować ruchów i być zbyt ciężkie: gruby płaszcz i kalosze mogą po wywrotce pociągnąć Cię jak kamień na dno.
 • Na wodach górskich pamiętaj o założeniu kasku i zabraniu ze sobą rzutki.
 • Nigdy nie zaszkodzi wozić ze sobą szczelnie zapakowaną apteczkę – jeżeli nie będziesz jej miał pod ręką, to okaże się niezbędna! Naucz się udzielać pierwszej pomocy.

5. Staraj się cały czas uczyć i rozwijać swoje umiejętności i wiedzę.

 • Im więcej umiesz, tym większe jest Twoje bezpieczeństwo.
                http://pol.kayakpaddling.net/     

6. Zwracaj uwagę na innych i pomagaj im w razie potrzeby.

               więcej informacji na stronie  www.kajak.org.pl

Uważaj na sztuczne progi!

Corocznie dochodzi do śmiertelnych wypadków na spływach kajakowych.
Ogromna większość tych wypadków ma miejsce przy próbie przepływania kajakiem sztucznych progów. Pamiętaj, że każde sztuczne spiętrzenie wody może stwarzać ogromne zagrożenie dla Twojego zdrowia i życia.

Sztuczny próg jest niebezpieczny nie przez swoją wysokość! Nawet za spiętrzeniem o wysokości 10 czy 20 centymetrów może się tworzyć śmiertelnie niebezpieczny poziomy wir nazywany odwojem – to właśnie on zabija!

Odwój ściąga wszystko, a więc także pływaka, a nawet kajak, w pobliże progu. Uwięziony w odwoju pływak jest wciągany pod wodę. Silne napowietrzenie wody kręcącej się w odwoju powoduje, że nawet kamizelka asekuracyjna jest niewielką pomocą – w „rzadkiej” wodzie odwoju trudno jest pływać i trudno jest utrzymać głowę nad wodą.

W odwojach za sztucznym progiem ,,zielona” woda płynąca w dół rzeki może znajdować się na tyle głęboko, że pływak, a już na pewno kajak będzie utrzymywany w kręcącej się ,,czerwonej” wodzie wracającej pod próg.

Pamiętaj!

• Dowiedz się, czy na trasie Twojego spływu znajdują się sztuczne progi! Jeśli tak, to dowiedz się gdzie są i jak można je rozpoznać z rzeki.

• Zatrzymaj się odpowiednio wcześnie: najgorsze konsekwencje ma niekontrolowane spłynięcie progu bokiem lub tyłem: w takiej sytuacji kajak najczęściej zostanie zatrzymany przez odwój i przewrócony!

• Jeśli nie masz absolutnej pewności, że sztuczny próg jest bezpieczny – obnieś go brzegiem! Nigdy nie spływaj progów na rzekach szerszych, niż 20 metrów.

• Nie skacz do odwoju, nie kąp się za sztucznymi progami.

• Zachowaj maksymalną ostrożność przy ratowaniu kogoś, kto wpadł w odwój: bardzo częste są wypadki śmierci nie przeszkolonych ratowników.

• Najlepszym sposobem ratunku jest użycie rzutki (specjalnej liny ratunkowej): zatroszcz się o to, aby na Twoim spływie były przynajmniej 2 rzutki wiezione w różnych kajakach!

• Jeżeli znajdziesz się w odwoju, to najlepszym sposobem ratunku jest trzymanie się dziobu lub rufy kajaka i oczekiwanie na pomoc – linę rzuconą z brzegu.

Więcej wiadomości o sztucznych progach na stronie: http://kajak.org.pl/bezpieczenstwo/

Pilawa
Krutynia
Pilawa
Pilawa
Biebrza
Biebrza
Biebrza
Krutynia
Pilawa
Krutynia
Biebrza
Krutynia
Krutynia
Krutynia
Krutynia
Biebrza
Krutynia
Pilawa
Biebrza
Pilawa
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20