+ 48 530 756 334

Spływy kajakowe Drawą

Rzeka Drawa znajduje się wśród ciekawych okoliczności przyrody, ponieważ rozpoczyna swój bieg w rynnowej dolinie polodowcowej, wypływając z Jeziora Krzywego na wysokości 150 m n.p.m. Drwa jest drugim co do wielkości dopływem Noteci, ustępując tylko Gwdzie. Długość rzeki, która wynosi 185,9 km pozwala na zahaczenie o dwa województwa - zachodniopomorskie i wielkopolskie. Na rzece zauważyć można wyraźny podział na kilka mniejszych części. W górnym biegu łączy pięć jezior, co prawda niewielkich, ale bez wątpienia bardzo malowniczych. Zalicza się do nich jezioro Góme, Krąg, Długie, Głębokie i Małe. Następnymi jeziorami w kolejności są Prosino, Żerdno, Drawsko, Rzepowskie, Krosino, Lubie, Wielkie i Małe Dębno. Odcinek rzeki do miejscowości Drawsko Pomorskie objęty jest ochroną. Drawa po wypłynięciu z jeziora Lubie do miejscowości Prostynia, płynie przez teren poligonu wojskowego.


Spływ kajakowy rzeką Drawa

Drawa to bardzo atrakcyjna rzeka do spływów kajakowych, które odbywać się mogą od jeziora Żerdno aż do ujścia nieopodal miejscowości Krzyż. Spływy letnie organizowane mogą być na całej długości, natomiast zimowe tylko na odcinku Stare Osieczno - ujście Drawy. Spływy kajakowe Drawą nie należą do ciężkich, ale mogą przytrafić się trudności w postaci drzew znajdujących się w nurcie rzeki. Innymi niedogodnościami są bystrza i progi wodne, które wymagają przenoszenia kajaka. Szlak kajakowy Drawy zaliczany jest do rzek o średnim nurcie z częstymi przeszkodami, który prowadzi także przez zbiorniki z możliwością powstania fali groźnej dla kajaków. Przeszkody występuje od siebie w odległościach od 15 do 30 km.

Osoby chcące przebyć cały szlak Drawy muszą zarezerwować od 8 do 10 dni, ale jest to cel warty wykonania, ponieważ na uczestników czekają interesujące okoliczności przyrody. Krajobraz wokół rzeki Drawy jest bardzo zróżnicowany i malowniczy, dzięki czemu nikt nie dozna monotonii. Rzeka w większości wije się wśród lasów Puszczy Drawskiej, a po drodze często doświadczyć można zmiany charakteru z wąskiej na szeroką, z głębokiej na płytką, ze spokojnej na rwącą.

Rzeki Pomorza Zachodniego charakteryzują się krętym biegiem i tak jest również w przypadku Drawy. Spływy kajakowe Drawą to szlak biegnący głęboką doliną otoczoną lasami oraz pośród podmokłych łąk rozciągających się na dużej powierzchni. Na całej długości rzeki znajduje się wiele dopływów, wśród których znajdują się: Kokna z Rakoniem, Wilznica, Głęboka, Mąkowarka, Słopica, Korytnica, Płociczna z Cieszynka oraz Mierzęcka Struga z Koczynką. Niektóre z dopływów Drawy są również szlakami udostępnionymi dla kajaków.


Wodowanie kajaków

Najlepszym miejscem do wodowania kajaków jest Czaplinek, w którym umiejscowione jest wiele pomostów i przystani nad jeziorem Drawsko. Miasto Czaplinek jest atrakcyjnie położone, a do tego posiada rozbudowaną sieć połączeń drogowych i kolejowych, co jest niewątpliwą zaletą dla miłośników spływów kajakowych przybywających z odległych miast.


Punkt zakończenia spływu

Spływy kajakowe Drawą najlepiej zakończyć przy moście drogowym we wsi Nowe Bielice. Znajduje się to 2,5 km przed kończącym rzekę ujściem do Noteci. Most położony jest 3 km od stacji kolejowej w Krzyżu, z której łatwo można dostać się do Szczecina, Poznania, Piły czy Gorzowa Wielkopolskiego.


Przenoszenie kajaków

Na szlaku znajduje się pięć miejsc, w których konieczne jest przenoszenie kajaków. Pierwszym z tych miejsc jest zabytkowy młyn we wsi Głęboczek na 165 km szlaku. Drugi punkt to pozostałości młyna w Złocieńcu na 156 km szlaku. Następne przenosiny konieczne są przy elektrowni wodnej we wsi Młynowo na 132 km szlaku i elektrowni wodnej we wsi Borowo na 89 km. Ostatnie miejsce to Elektrownia Wodna Kamienna na 32 km szlaku. Są to stałe miejsca wymagające przenoszenia kajaków, natomiast przenoszenia okresowe uzależnione są od umiejętności uczestników spływu, poziomu wody oraz powalonych drzew zalegających w korycie rzeki.


Spływy kajakowe Drawą - Nasza oferta

Powyższy tekst to niestety tylko suche fakty, które nie odzwierciedlają nawet w 1% tego, czego doznać można podczas spływu kajakowego. Dlatego dla osób chcących poczuć emocje na własnej skórze, przygotowane zostały spływy kajakowe Drawa, które na pewno zapadną w pamięci przez długi czas. Nasza firma dokłada wszelkich starań, aby każdy klient był zadowolony z przygody, jaką zapewnia rzeka Drawa.

Spływy kajakowe Drawą oferują niezapomniane wrażenia, o które nie muszą się Państwo obawiać, ponieważ posiadamy niezbędne doświadczenie w tego typu usługach. Nasz zespół składa się z odpowiednio wykwalifikowanych osób, dzięki czemu gwarantujemy bezpieczeństwo podczas korzystania z oferty naszej firmy. Zamiłowanie do spływów kajakowych pozwala nam dzielić się tym sportem z innymi ludźmi, którzy tak samo jak my kochają dziką przyrodę i malownicze widoki oraz pragną poczuć odrobinę adrenaliny. Zapewniamy, że spływy kajakowe z naszą pomocą wzbudzą wiele emocji, oczywiście tych pozytywnych. Pozwólcie przenieść się w krainę niezwykłych lasów i podmokłych łąk, które otaczają rzekę Drawa. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy.

Transport kajaków – odległości od naszej bazy

 

MiejscowośćIlość km
Stare Drawsko32 km
Czaplinek26 km
Rzepowo39 km
Głęboczek38 km
Złocieniec43 km
Lubieszewo54 km
Żołędowo-początek poligonu71 km
Prostynia-koniec poligonu80 km
Drawno84 km
Barnimie88 km
Stare Osieczno103 km
Krzyż125 km

Spływ kajakowy Drawa