+ 48 530 756 334

Spływ kajakowy Gwda

Gwda to rzeka o długości 145 kilometrów. Sam szlak ciągnie się na przestrzeni około 136 kilometrów. Jego spadek w środkowym biegu utrzymuje się na poziomie 0,8‰. Średni roczny przepływ na Gwdzie to 27,2 m³/s, podczas gdy cała powierzchnia dorzecza rozciąga się aż na 4943 km². Spływ kajakowy Gwdą trwa przeciętnie 6 dni.


Szlak kajakowy Gwda — trudność i charakterystyka

Spływ kajakowy Gwda można określić jako lekko uciążliwy, choć w przypadku doświadczonego opiekuna/przewodnika, przeszkody będą łatwe do ominięcia. Przenoski występują sporadycznie, na krótszych dystansach.

Gwda rozpoczyna bieg pod nazwą Bielska Struga. Znajduje się nieopodal wsi Białe, na pd.-zach. od Białego Boru na wysokości 157 m n.p.m. Rzeka przepływa następnie na mniejszej wysokości przez jezioro Studnica w miejscowości Drężno, gdzie dla większości kajakarzy rozpoczyna się szlak. Spływ kajakowy Gwda zapewnia niesamowite widoki oraz różnorodność naturalnego krajobrazu. Rzeka przepływa następnie przez jezioro Wierzchowo oraz inne pomniejsze jeziora, otaczając się polami, łąkami i pięknymi drzewami.

Największym jeziorem na szlaku kajakowym Gwdy stanowi Wielimie, o długości 7 kilometrów i niezbyt dużej głębokości. Ten odcinek może sprawiać nieco więcej problemów, w szczególności dla mało doświadczonych kajakarzy. Wiejące wiatry tworzą na akwenie wysokie fale, przez co manewrowanie kajakiem jest utrudnione.

Odcinek pośrodku pradoliny jest bogaty w dopływy, stanowiące bardzo atrakcyjne szlaki kajakowe. Należą do nich Czernica, Dobrzyca, Dołga, Głomia, Piława oraz Płytnica. Rzeki są otoczone przez Puszczę nad Gwdą, stanowiącą strefę bogatego zalesienia. Charakterystyczne dla Puszczy jest występowanie dzikiej, dorodnej zwierzyny. Wśród drzew sosnowego boru możemy tu spotkać dziki, jelenie i sarny. Łatwo też natknąć się na bobry, które zaznaczają swą obecność powalonymi drzewami. Miłośnicy ptaków odnajdą tu licznie występujące czaple, głuszce i żurawie. Na wędkarzy czekają natomiast pstrągi, głowacice i lipienie.

Na szlaku występują liczne jeziora zaporowe. Tworzą zbiorniki retencyjne w Dobrzycy, Jastrowiu, Podgajach i Ptuszy. Podczas spływu spotkamy też wiele mniejszych zapór, gdzie występują niewielkie elektrownie wodne. Powoduje to, że ten malowniczy i atrakcyjny szlak staje się nieco trudniejszy do pokonania. Woda stojąca przed zaporami wodnymi sprawia, że trzeba włożyć więcej wysiłku w wiosłowanie.


Spływ kajakowy Gwda — uroki szlaku

Trudności wynikające z przepłynięcia szlaku są wynagradzane pięknymi i malowniczymi widokami. Trasa jest ciekawa dzięki urozmaiconym kształtom linii brzegowej oraz licznym odnogom. Wodę otaczają przepiękne lasy, w których możemy spotkać wysokie i interesujące gatunki drzew. Przy odrobinie szczęścia natkniemy się na leśną zwierzynę, występującą w naturalnym dla siebie otoczeniu.

Liczne i długie bystrzyce za Płytnicą sprawiają, że ich pokonywanie staje się prawdziwą przygodą. Zaciekawieni będą też miłośnicy militariów, którzy będą mogli podziwiać system wzmocnień Wału Pomorskiego. Przebiega on wzdłuż rzeki i będzie stanowił nie lada atrakcję dla każdego. Zbliżając się do ujścia rzeki, przepłyniemy też przez zaludnioną Piłę, która była niegdyś miastem wojewódzkim. Szlak kończy się w Ujściu, gdzie Gwda łączy się z Notecią.

Szlak kajakowy Gwda to propozycja zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych w kajakarstwie. Osoby rozpoczynające przygodę z kajakiem powinny jednak zdecydować się na opiekuna lub przewodnika. Pomoże on w szczególności na bardziej wymagających odcinkach szlaku.


Spływ kajakowy Gwda z kajaczkiem.pl

Kajaki to coś, co kochamy od dawna. Dzięki temu naszą pracę traktujemy jak pasję. Organizujemy spływy kajakowe na profesjonalnym poziomie, zapewniając naszym gościom najlepszą opiekę i bezpieczeństwo.

Organizowane przez nas spływy kajakowe Gwdą zapewnią Państwu dobrą rozrywkę na wiele dni. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu pól biwakowych nie dopuszczamy do nadmiernego przemęczenia naszych kajakarzy. Oferujemy sprzęt najwyższej klasy, wyprodukowany przez liderów w branży sprzętu kajakarskiego: Perception oraz Rainbow. Łódki, które wypożyczamy, są wykonane z bezpiecznego i trwałego polietylenu, dzięki czemu nie grożą Państwu żadne niemiłe przygody. Oprócz tego cechują się podwyższonym komfortem, co docenią w szczególności osoby decydujące się na wielodniowe spływy kajakowe.

Nasza wypożyczalnia kajaków oferuje też w cenie wiosła i kamizelki asekuracyjne. Dostarczamy kajaki do miejsca początkowego oraz odbieramy je z miejsca spływu. Organizujemy też odwozy osób do miejsca początkowego, na parking lub dworzec PKP. Dbamy o to, by nasi klienci byli zawsze zadowoleni.

Wieloletnie doświadczenie naszej firmy sprawia, że spływy kajakowe, które organizujemy, będą niezapomnianym przeżyciem. Jesteśmy profesjonalistami i wiemy, że odpowiadamy za bezpieczeństwo osób na naszych szlakach. Aktywny wypoczynek to coś, co kochamy, a naszą pasją chcemy dzielić się z wszystkimi zainteresowanymi. Z tego powodu serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług i przeżycia przygody swojego życia!


Transport kajaków – odległości od naszej bazy

MiejscowośćIlość km
Drężno43 km
Spore31 km
Gwda Wielk.27 km
Lubnica35 km
Lędyczek44 km
Jastrowie50 km
Ptusza53 km
Płytnica60 km
Krępsko65 km
Dobrzyca70 km
Piła82 km
Ujście91 km

Spływ kajakowy Gwda i Czernica