+ 48 530 756 334

Spływ kajakowy Piławą, kajaki rzeka Piława

Rzeka Piława to największy dopływ Gwdy — wpada do niej w miejscowości Dobrzyca. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce, które cieszy się dużą popularnością za sprawą kajaków. Spływ kajakowy Piławą rozpoczyna się na jeziorze Komorze, położonego na Pojezierzu Drawskim. Na około 2/3 długości biegnie on przez byłe województwo pilskie. Długość całej rzeki wynosi 82 km.
Rzeka Piława dzieli się na dwie części, w górnym biegu łączy malownicze jeziora, a następnie zmienia kierunek i płynie na południe wśród wielkich obszarów leśnych, aby potem wpaść do Gwdy. 

Największym i najgłębszym jeziorem w dorzeczu Piławy jest jezioro Pile, której powierzchnia wynosi 933, głębokość — do 54 metrów. Niegdyś tereny te były użytkowane przez Armię Radziecką, a w miejscowości Borne-Sulinowo stacjonowała dywizja pancerna.
Szlak Piławy cechuje się malowniczą okolicą. Kajaki rzeka Piława jest dostępna dla kajaków na całej swej długości, z kolei szlak stosunkowo łagodny. W przeszłości na Piławie znajdowały się liczne młyny, które dziś jedynie utrudniają swobodny przepływ. Niewątpliwą krajoznawczą atrakcją szlaku są pozostałości po niemieckiej żelbetonowej pozycji obronnej — Wale Pomorskim. Płynąc Piławą nie sposób nie zauważyć pozostałości tych umocnień.
Aby przebyć spływ kajakowy Piławą, należy poświęcić 5-6 dni. Wody rzeki na całej jej długości należy zaliczyć do II i IIl klasy czystości. Brak wód pozaklasowych, a także zmienność krajobrazu czynią z niej jeden z atrakcyjniejszych szlaków kajakowych Pomorza Zachodniego.
Kajaki rzeka Piława najlepiej wodować na zachodnim krańcu jeziora Komorze (1 km za miejscowością Sikory, a 5 km od Czaplinka – stolicy Pojezierza Drawskiego) lub na terenie kąpieliska łubowskiego.
W górnym odcinku Piławy aż do ujścia z jeziora Pile nie ma żadnych przeszkód. Jedynym utrudnieniem dla płynących jest przepust pomiędzy jeziorami Komorze i Rakowo. Należy zachować ostrożność lub przenieść z prawej strony przez drogę na odległość 20 metrów. Dla rozpoczynających spływ na jeziorze Komorze, atrakcyjna będzie wycieczka boczna do Łubowa jeziorami: Lubicko Małe i Lubicko Wielkie. Planując pobyt na Pojezierzu Wałeckim, warto w planach uwzględnić Borne-Sulinowo i okolice. Jest to również idealne miejsce do rozpoczęcia spływu. Odcinek środkowy rzeki od ujścia z jeziora Pile do Szwecji, jest bardzo malowniczy. Utrudnieniem dla płynących są 2 stałe przeszkody, wymagające przenoszenia kajaka. W kilku przypadkach, o przenoszeniu kajaków decyduje poziom wody. 

Spływ kajakowy Piławą — Uwaga!

Należy pamiętać, że wybierając się na kajaki rzeka Piława, może zaskoczyć zwalonymi drzewami i kamieniami. 

Dolny odcinek rzeki od Szwecji do ujścia w Dobrzycy ma dwie stałe przeszkody:
1. Głowaczewo, kajaki przenosić z lewej strony 20 m;
2. Zabrodzie, zakład hodowli pstrągów, most nieczynnej linii kolejowej Wałcz - Złotów, lądujemy z prawej strony. Kajaki przenosić na odległość 80 m.
Na tym odcinku rzeki prąd jest szybszy, w nurcie jest dużo kamieni, zwalonych drzew, często pojawiają się kładki wykonane przez myśliwych i wędkarzy. Po minięciu Zabrodzia mijamy z prawej strony ujście Dobrzycy.
Borne-Sulinowo. [67 + 8 km] Wybudowany przed II wojną światową niemiecki poligon wojskowy. Podczas wojny mieściła się tam Oficerska Szkoła Artylerii. Na bazie szkoły w 1945 roku została sformowana dywizja Markisch Friedland, z którą 1 Armia Wojska Polskiego walczyła na Wale Pomorskim. W okresie PRL stacjonowała tam Armia Radziecka. Obecnie jest to prężnie rozwijające się miasto, pięknie położone nad jeziorem Pile.

Nadarzyce. [45 km] Wieś znana od XVI wieku. 2 km na północ od wsi położone są potężne umocnienia niemieckie, pozostałości Wału Pomorskiego. W lutym i marcu 1945 roku zacięte walki o Nadarzyce toczyła 6 Dywizja Piechoty 1 armii WP. Koło wsi podczas II wojny istniał obóz jeniecki. Więzieni w nim byli między innymi: Leon Kruczkowski, Stanisław Dobrowolski, Stefan Mossor. We wsi znajdują się pamiątkowe głazy upamiętniające te wydarzenia.

Zdbice. Wieś letniskowa nad jeziorem Zdbiczno. W lutym 1945 rok w rejonie wsi zacięte walki prowadziła 4 DP Wojska Polskiego. Na północny zachód od wsi jest skansen bojowy 1 armii Wojska Polskiego i pozostałości fortyfikacji Wału Pomorskiego. Na przesmyku Morzyca oko cieszą pomniki przyrody: pięciopienna lipa (obwód 730 cm), lipa (obwód 450 cm) i jodła (350 cm). Na przesmyku pomiędzy jeziorami Zdbiczno i Smolno zrekonstruowany został fragment umocnień Wału Pomorskiego. Wał Pomorski. Zbudowany w latach 1934-37 i 1944-45 system niemieckich umocnień żelbetonowych. Przebiegał od Bałtyku (koło Darłowa) przez Miastko, Szczecinek, Nadarzyce, Wałcz, Tuczno oraz Santok k/Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie łączył się z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym. Całość linii obronnej wynosiła 275 km. W lutym Wojsko Polskie stoczyło tutaj największą swoją bitwę w ostatniej fazie II wojny światowej. Straty Wojska Polskiego wyniosły około 6000 zabitych, rannych, zaginionych.
Szwecja. [27 km] Podczas potopu szwedzkiego mieszkańcy wsi pod przewodnictwem sołtysa Jana Horna stawili Szwedom zbrojny opór. Podanie głosi, że zginęli wszyscy mężczyźni. Podczas bitwy o Wał Pomorski w dniach 4-5 luty 1945, w szkole mieścił się sztab 1 armii WP. Głowaczewo. [21 km] Miejscowość założona w 1590 roku, znana jest również pod nazwą Głowacz i Mówce. Została zniszczona w 1945 roku. We wsi można podziwiać neoromański kościół z 1865 roku. Czechyń. [18 km]  Wieś znana była pierwotnie pod nazwą Czech, Czechy. W 1773 roku liczyła 19 domostw. Zabrodzie. [11 km] Miejscowość z 1605 roku. W przeszłości nazywała się Garbate Mosty. W 1789 roku liczyła 13 domów. Dobrzyca. [O km] Miejscowość w XVIII wieku znana była pod nazwą Borki, pochodzącej od osiadłej tam rodziny Borków. Na początku XX wieku zbudowano na Gwdzie elektrownię wodną o mocy 2 MW. Powyżej elektrowni ciągnie się jezioro zaporowe o powierzchni 52,8 ha. Jest to też dopływ Piławy, wypływający z jeziora Machliny. Wpada do rzeki koło wsi Tarnowo. Długość około 60 km, powierzchnia dorzecza 880 km2 spadek 0,4 %o, przepływ 3 m3/sek. 

Opis szlaku Piławy został opracowany na podstawie przewodnika Wydawnictwa  PTTK „Kraj”

Transport kajaków – odległości od naszej bazy

MiejscowośćIlość km
Sikory 33 km
Rakowo19 km
Piława8 km
Łubowo15 km
Liszkowo most14 km
Borne Sulinowo
Starowice14 km
Nadarzyce22 km
Szwecja44 km
Głowaczewo52 km
Czechyń55 km
Krępsko most76 km
Dobrzyca70 km
Piła82 km

Spływ kajakowy Pilawa Rurzyca-Dobrzyca