+ 48 530 756 334

Rurzyca wypływa z jeziora Krąpsko Małe, odprowadza wody sześciu wyjątkowo pięknych, wąskich jezior rynnowych. Obok rzeki Płocicznej uznawana jest za najczystszą na pojezierzu wałeckim. W całości płynie doliną wśród lasów. Powierzchnia dorzecza wynosi 69 km kw. spadek 0,4 %o, przepływ 1,2 m3/ sek. Długość rzeki wynosi 25 km. Na zwiedzenie całego szlaku potrzeba 2 dni, piękno krajobrazu powoduje, że wielu wodniaków pozostaje tam na dłużej. Wzdłuż Rurzycy w 2005 r. utworzony został Rezerwat Przyrody Krajobrazowy „Dolina Rurzycy” o powierzchni 554 hektarów. Rzeka stanowi krótki i bardzo atrakcyjny szlak kajakowy. W lipcu 1978 roku po Rurzycy pływał kajakiem ks. kardynał Karol Wojtyła. Nad jeziorem Krąpsko Średnie znajduje się pamiątkowy kamień upamiętniający to wydarzenie. Od 1993 roku szlak wodny Rurzycy nosi nazwę „Szlaku kajakowego im. JANA PAWŁA II”. Rurzyca jest szlakiem łatwym. Na całej długości szlaku nie napotykamy żadnych przeszkód wymagających przenoszenia kajaka. Jedynym utrudnieniem dla tych, którzy chcą kontynuować spływ po Gwdzie, jest pstrągarnia i zakład przemysłowy w Krępsku.

Rozpoczynając spływ, kajaki wodujemy w miejscowości Trzebieszki, w pobliżu restauracji. Płynąc w lewo pod niewielki prąd, podążamy w kierunku źródeł Rurzycy. Atrakcyjna wycieczka pozwoli nam w ciągu 90 minut poznać tę część rzeki i dwa jeziora, Krąpsko Małe i Krąpsko Długie, po których rzadko się pływa, ponieważ leżą poza głównym szlakiem.
Spływając z nurtem od Trzebieszek, kolejno przepływamy przez następujące jeziora: Trzebieszki, Krąpsko Górne, Krąpsko Średnie, Dąb. Największym z jezior jest Krąpsko Górne. Ma ono 95 ha powierzchni i maksymalną głębokość 15 m. Po minięciu jeziora Dąb rzeka zwęża się i płynie przez malowniczy wąwóz. Rurzyca jest rzeką bardzo płytką, o wartkim nurcie. W korycie mogą występować powalone przez bobry drzewa. W dolnym biegu w rzece napotykamy wiele kamieni. Spływ kończymy na terenie pstrągami „Stara lemieszarnia” w Krąpsku. Lądujemy z prawej strony. Na terenie zakładu za zgodą właścicieli można rozbić namiot, specjalnością kulinarną jest pstrąg po trapersku.
Warto wiedzieć i zobaczyć.

Piława i Rurzyca płyną przez byłe województwo pilskie. Teren ten nazywamy Pojezierzem Pomorskim, a Pojezierze Wałeckie jest jego częścią. Obszar ten jest przedłużeniem ku południowi Pojezierza Drawskiego. Cechami charakterystycznymi Pojezierza Wałeckiego są lasy, wody i pofałdowany teren. Znaczna część Pojezierza wyniesiona jest ponad 150 m n.p.m. Jeziora i rzeki zajmują 2,4% obszaru województwa pilskiego. Składa się na nie kilkanaście dużych i mniejszych rzek oraz 446 jezior powyżej 1 ha, a największe Wielki Bytyń, zajmuje powierzchnię 877 ha. Dużym urozmaiceniem krajobrazu i bogactwem tych ziem są lasy, które zajmują 40,1 % obszaru województwa. W drzewostanie dominuje sosna. Na terenie województwa funkcjonuje wiele rezerwatów przyrody. Płynąc Piławą i Rurzycą możemy natrafić na wiele gatunków chronionych i rzadkich roślin oraz zwierząt. W lasach występuje: brzoza niska, wszystkie gatunki widłaków, chamedafne północna, wawrzynek wilczełyko, zimoziół północny i inne. Rzeki i jeziora to prawdziwy raj dla wędkarzy. W wodach żyją pstrągi, lipienie, głowacica, okonie, szczupaki i węgorze. Mają tu swoje stanowiska bobry, są głuszce, czaple, bocian czarny, można spotkać orła bielika. W lasach Nadleśnictwa Wałcz żyje na wolności stado żubrów.

Gęsta sieć dobrych dróg i linii kolejowych umożliwia dojazd do wszystkich ważniejszych miejscowości w regionie. Głównymi węzłami komunikacyjnymi są: Piła, Wałcz, Szczecinek
i Jastrowie. Byłe woj. Pilskie i Koszalińskie mają dobre warunki do uprawiania turystyki kwalifikowanej: pieszej, kolarskiej, kajakowej i motorowej. Istnieją wytyczone szlaki piesze i ścieżki rowerowe. Na Piławie, Rurzycy i Gwdzie odbywają się co roku spływy kajakowe o zasięgu ogólnopolskim.

Na szlaku Rurzycy.
„Diabli skok”. [25 km] Rezerwat leśny o powierzchni 11,81 ha położony na północ od wsi Szwecja, utworzony w 1961 roku. Chroniony jest fragment lasu mieszanego z drzewami pomnikowymi, na zboczach stromego jaru z licznymi źródłami, dającymi początek Rurzycy. Występowanie roślin górskich stanowi godną uwagi osobliwość przyrodniczą.

Trzebieszki. [20 km] Osada leśna istniejąca od 1827 roku. 7 km na wschód, przy drodze do Jastrowia stoi pomnik przyrody dąb „Hubert” w wieku około 600 lat o obwodzie 630 cm.

Piaskinia. [18 km] Obecnie osada letniskowa. W przeszłości przebiegała przez Piaskinię droga do Gdańska. Według przekazu z 1597 roku założono tutaj przy brodzie przez Rurzycę pierwszą na tych ziemiach karczmę.

Czechyń. [12 km] Dawna Stanica ZHP nad jeziorem Krąpsko Średnie. Jedyne na szlaku miejsce biwakowe.

Krępsko. [0,5km] Wieś znana od 1590 roku. W XVIII i XIX wieku mieściła się tutaj kuźnia – lemieszarnia.

Opis szlaku Rurzycy pochodzi z przewodnika Wydawnictwa PTTK „Kraj”

Transport kajaków – odległości od naszej bazy                

MiejscowośćIlość km
Trzebieszki38 km
Krępsko65 km

Spływ kajakowy Pilawa Rurzyca-Dobrzyca